• Yenihamam Mah. Cezmi Kartay Cad. No:3B Battalgazi / MALATYA
  • +90 422 324 72 82
  • info@adabaharat.com
Böğürtlen Sirkesi
Böğürtlen Sirkesi

Gülgiller familyasındandır. Orman eteklerinde, yol kenarlarında, bahçe çitlerinde kendiliğinden yetişir. Dikenli gövdeleri, kışın dökülmeyen yaprakları olan bitkinin, yaz aylarında tek tek yada  salkım halinde açan pembe veya beyaz çiçekleri vardır. Yaz sonu yada sonbahar başında bu çiçekler kırmızı suyahımsı karaduta benzeyen meyvelere dönüşür.

Böğürtlenin meyvelerinde sabit ve uçucu yağ, meyve şekeri, organik asitler, sitrik asit, C vitamini, pektin ve demir; yapraklarında tanen ve organik asitler bulunur.

Böğürtlen hafıza kaybından, mesane taşlarına kadar pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Böğürtlenin çiçeklerinin ve taze meyvesinin de pek çok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Mevsim özellikleri nedeniyle en çok Mersin ve Bursa yörelerinde yetiştirilir.

Mide, burun, hemoroid kanamalarında, hazımsızlıkta, kansızlıkta, romatizmada faydalıdır. Böğürtlen kökü, ayrık otu köküyle beraber kaynatılıp, içilmeye devam edilirse böbrek kumlarını döker.

Diyabet ve böbrek taşları için faydalı olan böğürtlenin sıkılarak elde edilen suyunun ishal rahatsızlıklarına, taze veya kurutulmuş 20 gram böğürtlen yaprağından yapılan çayın ise, ağız yaralarına iyi geldiği gözlenmiştir.

Antioksidanlar açısından zengin olduğu belirtilen böğürtlenin meyvesinin ise yaşlılıktan kaynaklanan hafıza kayıplarına, diyabete ve böbrek taşlarına karşı iyi geldiği bilinmektedir.

Böğürtlenin faydaları :

* Böğürtlen idrar söktürür.
* Ayaklardaki şişlikleri indirir.
* Yüksek tansiyonu düşürür
* Gözlerdeki zafiyeti giderir.
* Mesane taşlarının düşmesine yardımcı olur.
* Ağız, dil, diş eti ve bademcik giderir.
* Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser.
* Haricen kullanıldığı takdirde ağrıları dindirir, yanıkları iyileştirir.
* Kökü kaynatılıp, suyu içilecek olursa kandaki şeker miktarını düşürür