• Yenihamam Mah. Cezmi Kartay Cad. No:3B Battalgazi / MALATYA
  • +90 422 324 72 82
  • info@adabaharat.com
Alıç Sirkesi
Alıç Sirkesi

Gülgiller (Roseceae) ailesinden olan bu yabani ağacımsının 20 kadar türü, ülkemizin özellikle Batı ve Güney ağırlıklı olmak üzere, Güneydoğ dışındaki tüm bölgelerimizde yetişmektedir.

Yöresel olarak: Yemişen, Kızılcık, Kuş yemişi, Kocakarı yemişi, Akdiken, Alış, Geyikdikeni, Kızlar yemişi gibi adlarla anılmaktadır.

Çalılık, koruluk, orman ve dere kenarlarında kendiliğinden yetişmekte; bahçelerde de koruma çiti veya süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Alıç sirkesini bulamayanlara Ökseotu çayını tavsiye edilebilir.

Kemoterapiden sonra bozulan tansiyonunun yerine gelmesinde çok faydalı olabilir.

Etkinliği ve zararsızlığı pek çok ülkenin sağlık bakanlığınca onaylanmış olan ender bitkilerdendir. Kalp, damar sistemi ve beyinde geliştirdiği olumlu etkiler ancak 2-3 haftalık bir kullanımdan sonra görülmeye başlar ve artarak sürer. Hiçbir yan etkisi yoktur, alışkanlık yapmaz, sürekli kullanımında hiçbir sakınca yoktur. Dolaşımı sağlayan damarları genişleterek, daha fazla kan ve oksii,enle beslenen kalp kaslarının güçlenmesini sağlar ve yaksek kan basıncını dengeler. Ayrıca, kan dolaşımındaki b olumlu gelişmeden beyin de yararlanır ve bellek güçlenir. Miyokart enfarktüsü sonrasında, angina pectoris'te, yavaş kalp atımında ve genel anlamda kalp güçlendirici olarak kullanılmalıdır. Ülkemizde yabani olarak yetişen Alıç genel olarak Batı ve Güney bölgelerimizde daha çok bulunur.


Faydaları:
Kalp ve damar hastalıkları için kullanılır

Damar sertliğinde etkilidir

Böbrek hastalıklarında etkilidir

Şeker hastalığında etkilidir

Tansiyonu dengeler

Yüksek miktarda Antioksidan ihtiva eder

Kullanım Şekli:
Bir çay kaşığı alıç sirkesi bir bardak suya karıştırılıp kullanılabilir. Tavsiye edilen miktarın dışında kullanılması tavsiye edilmez. Bilinen bir yan etkisi yoktur.